Cypr Północny

Cypr Północny to oficjalnie Turecka Republika Cypru Północnego.

Największe miasta tej części wyspy to Nikozja, Famagusta, Kirenia i Morfu.
Ta część wyspy leży w strefie klimatu umiarkowanego, dzięki czemu latem są tam ciepłe i sucha z zimy łagodne. Słońce tu świeci praktycznie cały rok, a temperatury poza miesiącami letnimi - wtedy sięgają one do około 36 stopni - są bardzo przyjazne dla turystów. Najzimniej jest tu w styczniu i lutym, wtedy temperatura spada do 10 stopni.

Cypr Północny  to skrzyżowanie pięknych, piaszczystych plaż, malowniczych krajobrazów na nizinach i trudno dostępnych gór. To tu krzyżują się drogi z Europy, Azji i Afryki, do Turcji jest tylko 40 mil, co niewątpliwie sprzyja pogłębianiu się  wpływów tego państwa.

Ale ta część wyspy to nie tylko plaże, mamy tu łańcuch górski Besparmak-"Pięć Palców", który ciągnie się przez 160 km, a największa góra to Góra Selvili (1023,21 m n.p.m.). Ten rejon Cypru zaskakuje dziewiczą przyrodą, bo nie dociera tu wzmożony ruch turystyczny, dzięki temu mieszka tu  wiele unikatowych gatunków ptaków, jaszczurek, dzikich osłów, motyli. Również flora jest tu zachwycająca, rosną tu przepiękne orchidee i maki.

Przez lata wyspa ta była pod wpływem Greków, Egipcjan, Fenicjan czy Rzymian, panowali tu też Wenecjanie i Turkowie, również Anglicy zostawili tu swój ślad. Wszystko to spowodowało, że mamy tu specyficzną mieszankę kultury i tradycji. Znajdziemy tu zarówno zachwycające rzymskie amfiteatry, ale też bizantyjskie cerkwie, klasztory oraz zamki i twierdze pamiętające krucjaty krzyżowe.

Nie zapominajmy jednak, że Cypr to przede wszystkim plaże - kamieniste na zachód od Soli, ale z ciepłą wodą i znakomitymi warunkami do nurkowania, oraz piaszczyste w okolicy Guzelyali a biorące swoją nazwę od tureckiego słowa "guzel" co oznacza piękny. Dalej na wschodzie od Kyrenii są piękne plaże, niestety bardzo tłumnie odwiedzane przez turystów, a najbardziej znane to  Acapulco, piaszczysto-kamienista Esenyali Halk Plaji, szeroka i piaszczysta plaża Alagadi Halk Plaji. Natomiast na półwyspie Karpasia znajdziemy najpiękniejszą plażę czyli Golden Beach, z cudownym piaskiem o delikatnie czerwonym zabarwieniu.

A jak poruszać się po Cyprze Północnym? Niestety nie jest to mocna strona wyspy, właściwie trzeba powiedzieć, że transport jest tu dosć słabo rozwinięty, Autobusy miejskie są głównie w miejscowościach nadmorskich, pomiędzy większymi miastami można poruszać się za pomocą minibusów i autobusów, ale trzeba pamiętać, że kursują one najczęściej do godziny 18. Można też poruszać się za pomocą service taxi – to wieloosobowe taksówki lub zwykłymi taksówkami. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wypożyczenie auta i samodzielne poruszanie się po wyspie. Trzeba mieć tylko ukończone 21 lat i pamiętać, że ruch na wyspie jest lewostronny.

Gdy zwiedzamy musimy pamiętać, że do większości obiektów sakralnych, w tym meczetów możemy wejść bez problemów, ale tak jak i w przypadku świątyń katolickich musimy pamiętać o odpowiednim stroju – ramiona i kolana muszą być zakryte, a buty należy zdjąć przy wejściu. Z szacunku dla modlących się lepiej unikać zwiedzania meczetów w porach nabożeństw i modlitw.

Będąc na Cyprze Północnym koniecznie trzeba zobaczyć Nikozję. Jest to miasto podzielone Zieloną Linią  między Greków i Turków.  Będąc tutaj koniecznie trzeba zwiedzić stare miasto, gdzie kjest mnóstwo zabytków w tym meczet Selimiye. Niezwykłe są również weneckie mury obronne wraz z pięcioma bastionami. Do atrakcji należą również łaźnie, stare zajazdy i gospody w tym niezwykły karawanseraj – Buyuk Hanzbudowany przez Turków Osmańskich). Nikozja to nie tylko zabytki, ale też bazary, warto wybrać się na kryty bazar – Bedesten, który powstał w dawnym średniowiecznym kościele. Nie można też zapomnieć o osiedlu Samanbahce, to tu jeszcze możemy oglądać starą zabudowę z charakterystycznymi białymi domkami z płaskimi dachami. Na liście do zwiedzenia musi też znaleźć się klasztor Mevlevi Tekke z XVII wieku. Nie sposób też zapomnieć o Placu Ataturka, gdzie wznosi się Kolumna Wenecka przeniesiona tutaj z Salaminy.

Kolejne do zwiedzenia są ruiny Soli, dla miłośników starożytności to miejsce obowiązkowe. Na terenie wykopalisk archeologicznych można obejrzeć ruiny teatru, świątyń np. Afrodyty, pałacu, Agory, wczesnochrześcijańskiej bazyliki i antycznej nekropolii.

Następne miejsce do obejrzenia to pałac w Vouni. Na najwyższym tarasie wznosiła się świątynia - Ateny, nieco niżej pałac z kompleksem otaczających go budowli i na samym dole domy mieszkalne tych, którzy w pałacu pracowali. I wpisana na listę UNESCO Famagusta ze Starym Miastem otoczone weneckimi murami obronnymi. A oprócz tego kościoły, meczety czy też pozostałości dawnego pałacu gubernatora, nie mniej najciekawszy jest meczet Lala Mustafa Paszy, pochodzący z XIII wieku a w przeszłości był kościołem pod wezwaniem św. Mikołaja. Ponoć jest łudząco podobny do katedry w Reims. Przed katedrą zobaczymy natomiast kolejny zabytek z listy UNESCO - 700 letnie drzewko figowe.

Warto wiedzieć, że:

Copyright © cypr-wycieczki.pl 2017 All rights reserved