Cypr Południowy

Cypr Południowy jest nie mniej atrakcyjny od Północnego, ale zapewnia jednak trochę inny rodzaj atrakcji. Ta część wyspy to przede wszystkim góry Troodos, które zajmują około 50% powierzchni wyspy. Najwyższym szczytem masywu jak i całej wyspy jest góra Olimpos - 1951 m n.p.m.

Klimat tu mamy śródziemnomorski, a więc gorące i suche lato oraz ciepła zima. Średnia temperatura to 27 °C na wybrzeżu. Jeśli Cypr Południowy to i bogini Afrodyta, która u wybrzeży Pafos wyłoniła się z morskiej piany.

Co warto zobaczyć?
Zaczynamy od  gór Troodos, które oddzielają północną część wyspy od południowej. Jest to wprost wymarzone miejsce dla wielbicieli pieszych i rowerowych wędrówek. Mamy to do dyspozycji wytyczone interesujące trasy na drodze, których można podziwiać np. kościółki i klasztory, warto wiedzieć, że 10 z nich jest wpisanych na listę UNESCO. Najwyższą górą pasma jest Olimpos, z jej szczytu można podziwiać przepiękne widoki, a nawet zobaczyć Turcję. W niewielkiej odległości od  Platres znajduje się wodospad Mylomeri Wodospad Kaledoński, który ma 12 metrów.

A dalej mamy do zobaczenia Curium, czyli starożytne Kourion. Możemy tu podziwiać ruiny grecko- rzymskiego teatru z II w.p.n.e, ogromną zadaszoną willę rzymskiego bogacza, która w czasach wczesnochrześcijańskich pełniła rolę publicznych łaźni (kompleks Eustoliosa).  Jest tu też Agora z pozostałościami antycznych budowli, ruiny stadionu miejskiego z II wieku i Sanktuarium Apollina Hylatesa.

I mamy jeszcze Limassol czyli drugie co do wielkości miasto na wyspie, jest to też stolica cypryjskiego przemysłu winiarskiego. Warto tu zobaczyć przystań portową i stare miasto.  Do zwiedzenia jest tutaj XIV wieczny zamek, Muzeum Archeologiczne oraz tamtejsze winiarnie. Koniecznie trzeba się wybrać do dawnej tureckiej dzielnicy handlowej ze Starym i Nowym Meczetem.

Z miejsc do zobaczenia jest jeszcze oczywiście Pafos, które jest wpisane na listę UNESCO. Możemy tu wybierać spośród olbrzymiej ilości zabytków, m.in. słynne rzymskie mozaiki z Nea Paphos. Szczególnie piękne i wspaniale zachowane są w Domu Dionizosa, Domu Orfeusza czy Domu Czterech Pór Roku. W tym mieście znajduje się również pochodzący z II wieku kryty teatr - odeon na 1250 osób a także ruiny innych rzymskich budowli: Asklepionu (świątyni boga Asklepiosa), murów obronnych, zabudowań agory.  Niezwykłą atrakcją jest ogromny bizantyjski zamek Saranda Kolones z VII wieku.  Oprócz starożytnych ruin warto zobaczyć Akwarium Pafijskie. Niezwykłym miejscem są też Grobowce Królewskie to nekropolia wykuta w skałach niedaleko Zatoki Koralowej.

Na trasie do zwiedzania nie może też zabraknąć Kolossi, które słynie z zamku joannitów, położonego wśród winnic i plantacji. Zbudowany na planie kwadratu jest idealnym przykładem XIII i XV wiecznej architektury obronnej.

Warto wiedzieć, że:

Copyright © cypr-wycieczki.pl 2017 All rights reserved